Pravilnik o uslovima i načinu rešavanja reklamacija kupaca u online prodaji
PRAVILNIK O USLOVIMA I NAČINU REŠAVANJA REKLAMACIJA POTROŠAČA
Na osnovu člana 56.u vezi sa čl. 52. i 54. Zakona o zaštitipotrošača (dalje: Zakon), a u vezi sa odredbama Zakona o trgovini iZakona o privrednim društvima, “S.T.R. Stelax” iz Šapca, 19.03.2016. godine donosi:
I. OSNOVNE ODREDBE
Predmet
Član 1
Ovim pravilnikom uređuju se uslovi i način rešavanja reklamacija potrošača kod preduzetnika S.T.R. Stelax iz Šapca (dalje: Prodavac), radi ostvarivanja prava potrošača nasaobraznost prodate i isporučene robe ugovoru, prava po osnovu izjavljene garancije i garantnog lista, i zbog pogrešno obračunate cene i drugih nedostataka, kao i druga pitanja od značaja za rešavanje reklamacija i zaštitu potrošača.
Obrazac nesaobraznost/reklamacije u koliko se šalje poštom upiti na adresu: s.t.r. Stelax, Beogradki put BB, 15216 Mišar.
Ukoliko reklamirate proizvod kupljen preko online prodaje i želite da izvršite reklamaciju na isti, popunite online formular - zahtev za otklanjanje nesaobraznosti/reklamacija.
Ili preuzmite i odštampajte OBRAZAC ZA ODUSTANAK OD UGOVORA I ZAHTEV ZA OTKLANJANJE NESAOBRAZNOSTI/REKLAMACIJA
Značenje izraza
Član 2
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeća značenja:
- "potrošač" je fizičko lice koje pribavlja robu koju prodaje Prodavac, u svrhe koje nisu namenjene potrošačevoj poslovnoj ili drugoj komercijalnoj delatnosti, odnosno radi zadovoljavanja ličnih potreba ili potreba domaćinstva;
- "roba" je telesna pokretna stvar koja je namenjena za prodaju potrošačima, koju Prodavac stavlja u promet u okviru svoje poslovne delatnosti, osim stvari koja je prodata u postupku izvršenja ili na drugi način po sili zakona;
- "ovlašćeno lice Prodavca" je poslovođa, odnosno zamenik poslovođe u prodajnom objektu, smenovođa ili prodavac u prodajnom objektu koga ovlasti poslovođa, odnosno zamenik poslovođe, odnosno prodavac u prodajnom objektu u kojem organizacijom poslova i sistematizacijom radnih mesta nije utvrđeno radno mesto poslovođe, odnosno zamenika poslovođe.
Primena u skladu sa zakonima i drugim propisima
Član 3
Ovaj pravilnik primenjuje se u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti potrošača, Zakona o trgovini, Zakona o obligacionimodnosima, Zakona o fiskalnim kasama i drugih važećih zakona i drugih propisa kojima se uređuje reklamacija, zaštita potrošača, trgovina i evidentiranje prometa.
II. POSEBNA PRAVA I OBAVEZE POTROŠAČA I PRODAVCA
Pakovanje i prepakivanje robe
Član 4
Pakovanje i prepakivanje robe čini se na način kojim se obezbeđuje očuvanje saobraznosti, zdravstvene i higijenske ispravnosti, bezbednosti i kvaliteta robe.
Potrošaču se roba ima propisno upakovati. Ako se na zahtev potrošača roba posebno pakuje, pakovanje se ne naplaćuje.
Izložbeni primerak i roba sa nedostatkom
Član 5
Ako je proizvod u prodaji, a služi kao izložbeni primerak, na takvoj robi mora da stoji naznaka "uzorak" ili "nije za prodaju". Ako se prodaje roba sa nedostatkom, ta roba mora fizički biti odvojena od ostale robe sa vidljivim nazivom "roba sa nedostatkom".
Deklaracija i uputstvo za upotrebu i održavanje proizvoda
Član 6
U skladu sa dobrom poslovnom praksom i principom ostvarivanja najboljeg interesa potrošača, Prodavac prilikom prodaje robe preporučuje potrošaču da se pridržava deklaracije, odnosno uputstva za upotrebu i održavanje proizvoda, kako bi se mogla iskazati svojstva koja roba ima za redovnu ili naročitu upotrebu, u skladu sa deklaracijom, odnosno uputstvom za upotrebu i održavanje proizvoda.
Obaveštavanje potrošača o pravima u vezi sa reklamacijom
Član 7
Potrošač ima pravo da se lično u prodajnom objektu ili upitom preko elektronske pošte Prodavca obavesti o svojim pravima u vezi sa reklamacijom. Adresu elektronske pošte za kontakt koja glasi: reklamacije@kupideo.com. Prodavac objavljuje na svojoj internet stranici i čini dostupnom potrošačimana drugi način.
Prodavac obaveštava potrošača na valjan način o obimu, uslovima, roku i načinu reklamacije robe, gde i kome se podnosi reklamacija, kao i o ostalim podacima s tim u vezi, odredbama zakona koje se odnose na reklamaciju i ovom pravilniku.
Prodavac na prodajnom mestu ima vidno istaknuto obaveštenje o načinu i mestu prijema reklamacija i obezbeđuje prisustvo lica ovlašćenog za prijem reklamacija u toku radnog vremena.
Prodavac je dužan da isporuči robu koja je saobrazna ugovoru. Prodavac je odgovoran za nesaobraznost robe ugovoru koja se pojavi u roku od 2. godine od dana prelaska rizika na potrošača.
Prodavca ne obavezuje period od dve godine u kome odgovara za saobraznost za sledeću robu:
- Rezervne delove - 6 meseci.Reklamacija na funkcionalnu neispravnost rezervnog dela se prihvata samo u slučaju da je rezervni deo ugradio registrovan servis i za to izdao fiskalni račun.
- Potrošna roba/materijal.
- Kompresore, upravljačke jedinice (moduli) - Koji nakon ugradnje gube mogućnost da budu reklamirani zbog nemogućnosti utvrđivanja uzroka kvara.
Ako nesaobraznost nastane u roku od 6 meseci od dana prelaska rizika na potrošača, može se pretpostaviti da je nesaobraznost postojala u trenutku prelaska rizika na potrošača. Sve troškove koji su neophodni da bi se roba saobrazila ugovoru, a naročito troškove rada, materijala, preuzimanja i isporuke, snosi Prodavac.
U slučaju reklamacije zbog nesaobraznosti, potrošač može da pošalje robu o trošku trgovca kurirskom službom City Express d.o.o. sa kojom imamo ugovorni odnos.
III. IZJAVLJIVANJE REKLAMACIJE I EVIDENCIJA O PRIMLJENIM REKLAMACIJAMA
Roba za koju se može izjaviti reklamacija
Član 8
Reklamacija se može izjaviti za svu robu u prodajnom objektu.
Roba kupljena na akcijama, sniženjima i rasprodajama podleže reklamaciji.
Reklamaciji zbog nedostataka ne podleže roba koja se prodaje sa oznakom "roba sa nedostatkom".
Mesto i način izjavljivanja reklamacije i uslovi za reklamaciju
Član 9
Potrošač može da izjavi reklamaciju usmeno na prodajnom mestu gde je roba kupljena, odnosno pisanim putem.
Da bi ostvario pravo na reklamaciju potrošač je obavezan da kao dokaz o kupovini dostavi na uvid račun ili fiskalni račun, kopiju računa ili fiskalnog računa, slip, administrativnu zabranu, odnosno izvod iz poslovne banke u kojoj ima otvoren tekući račun kao dokaz da je plaćanje izvršeno platnom karticom ili čekom u korist Prodavca ili drugi dokument koji je valjan dokaz o kupovini, u papirnom ili elektronskom obliku, odnosno u obliku u kome ga poseduje.
Uz reklamaciju, potrošač predočava, odnosno predaje robu kojaje predmet reklamacije.
Nemogućnost potrošača da dostavi Prodavcu ambalažu robe ne može biti uslov za rešavanje reklamacije.
Potrošač nema pravo na reklamaciju ako se utvrdi da su nedostaci nastali njegovom krivicom ili ako nema račun ili drugi dokaz okupovini u skladu sa stavom 2. ovog člana.
Evidencija o primljenim reklamacijama
Član 10
Prodavac je dužan da primi izjavljenu reklamaciju.
Prodavac vodi evidenciju primljenih reklamacija i čuva je dve godine, u skladu sa Zakonom od dana podnošenja reklamacija potrošača.
Prodavac potrošaču izdaje pisanu potvrdu ili elektronskim putem potvrđuje prijem reklamacije, odnosno saopštava broj pod kojim jez avedena njegova reklamacija u evidenciji primljenih reklamacija.
Pisana potvrda iz stava 2.ovog člana se popunjava u dva primerka i to jedan primerak za ovlašćeno lice prodavca za rešavanje reklamacija i jedan primerak za potrošača. Dodatno se štampa još jedan primerak za Komisiju za reklamacije, ako ova komisija bude rešavala reklamaciju.
Evidencija o primljenim reklamacijama vodi se u obliku ukoričene knjige i sadrži podatke o podnosiocu i datumu prijema reklamacije, podatke o robi, kratkom opisu nesaobraznosti i zahtevu izreklamacije, datumu izdavanja potvrde o prijemu reklamacije, odluci o odgovoru potrošaču, datumu dostavljanja te odluke, ugovorenom primerenom roku za rešavanje na koji se saglasio potrošač, načinu i datumu rešavanja reklamacije, kao i informacije o produžavanju roka za rešavanje reklamacije, saglasnost potrošača za produžavanje roka i napomene.
Lice koje je kod Prodavca zaduženo za upis podataka u evidenciju o primljenim reklamacijama upisuje u ovu evidenciju i obrađuje one podatke o ličnosti podnosioca reklamacije koji su neophodni za ostvarenje svrhe upisa u ovu evidenciju i reklamacije, i to ime i prezime i kontakt detalje podnosioca. Lice zaduženo za upis podataka u ovu evidenciju prethodno, u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, obaveštava podnosioca o obradi tih podataka i pribavlja punovažan pristanak za obradu ovih podataka u svrhu reklamacije. Obaveštenje o obradi podataka o ličnosti i punovažan pristanak za obradu konstatuju se u napomenama u evidenciji o primljenim reklamacijama.
IV. REŠAVANJE REKLAMACIJA
Odgovor na reklamaciju
Član 11
Prodavac bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od dana prijema reklamacije, pisanim ili elektronskim putem odgovara potrošaču na izjavljenu reklamaciju.
Odgovor Prodavca na reklamaciju potrošača sadrži odluku da li prihvata reklamaciju, izjašnjenje o zahtevu potrošača i konkretan predlog i rok za rešavanje reklamacije. Rok ne može da bude duži od 15 dana, odnosno 30 dana za tehničku robu i nameštaj, od dana podnošenja reklamacije.
Rešavanje reklamacije od strane ovlašćenog lica Prodavca
Član 12
Reklamaciju rešava ovlašćeno lice Prodavca.
Ovlašćeno lice Prodavca ispituje reklamaciju, pregleda robu koja je predmet reklamacije i daje odgovor na reklamaciju.
Kada ovlašćeno lice Prodavca utvrdi da je reklamacija izjavljena u roku i da je opravdana, prihvata reklamaciju, izjašnjava se o zahtevu potrošača i daje mu konkretan predlog i rok za rešavanje reklamacije.
Rok za rešavanje reklamacije prekida se kada potrošač primi odgovor prodavca i počinje da teče iznova kada prodavac primi izjašnjenje potrošača na odgovor prodavca. Potrošač je dužan da se izjasni na odgovor prodavca najkasnije u roku od tri dana od dana prijema odgovora prodavca. Smatraće se da potrošač nije saglasan sa predlogom prodavca ukoliko se ne izjasni u roku od tri dana.
Kada rešavanje reklamacije nije bilo moguće odmah, ovlašćeno lice Prodavca obaveštava potrošača dostavljanjem pisanog odgovora na reklamaciju i usmenim obaveštavanjem o odgovoru.
Rešavanje reklamacije od strane Komisije za reklamacije
Član 13
Ako ovlašćeno lice Prodavca ne može da utvrdi opravdanost reklamacije i postupi po njoj, on reklamaciju bez odlaganja prosleđuje na rešavanje Komisiji za reklamacije, koju čine tri člana koje imenuje direktor Prodavca.
Ovlašćeno lice dostavlja Komisiji za reklamacije: reklamaciju, račun ili drugi dokaz o kupovini u skladu sa članom 9. stav 2. ovog pravilnika, pisanu potvrdu o prijemu reklamacije i robu koja je predmet reklamacije, kao i drugu odgovarajuću dokumentaciju koja je potrebna za rešavanje reklamacije.
Komisija za reklamacije ispituje reklamaciju, pregleda robu kojaje predmet reklamacije i daje odgovor na reklamaciju.
Za potrebe donošenja odluke o reklamaciji, Komisija za reklamacije pribavlja stručni nalaz i mišljenje o robi koja je predmet reklamacije od akreditovanog tela sa kojim Prodavac ima zaključen ugovor, osim kada zbog posebno opravdanih okolnosti pribavljanje stručnog nalaza i mišljenja nije neophodno ili izvodljivo.
Kada Komisija za reklamacije utvrdi da je reklamacija izjavljena u roku i da je opravdana, prihvata reklamaciju, izjašnjava se o zahtevu potrošača i daje mu konkretan predlog i rok za rešavanje reklamacije, i o tome ga obaveštava dostavljanjem pisanog odgovora na reklamaciju i usmenim obaveštavanjem o odgovoru.
Prihvatanje reklamacije
Član 14
U slučaju prihvatanja reklamacije, a saglasno uslovima propisanim Zakonom, ovlašćeno lice Prodavca, odnosno Komisija za reklamacije potrošaču može dati predlog za:
- otklanjanje nedostatka robe;
- zamenu robe sa nedostatkom za novu robu, odnosno robu odgovarajuće marke (modela, tipa) ili sličnu robu;
Umanjenje, odnosno korekcija cene robe odnosno raskid ugovora i povraćaj novčanog iznosa plaćenog za tu robu dolaze u obzir tek supsidijarno, odnosno u slučaju da nedostatak nije bilo moguće otkloniti na gore navedenie načine i po izričitom zahtevu potrošača, a sve u skladu sa odredbama Zakona o obligacionim odnosima.
Postupanje u slučaju kada potrošač odbije predlogrešavanja reklamacije
Član 15
Kada potrošač odbije predlog rešavanja reklamacije, ovlašćeno lice Prodavca, odnosno Komisija za reklamacije će, u skladu sa zakonom i drugim propisom, opštim aktima, dobrom poslovnom praksom i načelom savesnosti i poštenja, nastojati da sa potrošačem pronađe najbolji način rešavanja reklamacije.
Neprihvatanje reklamacije
Član 16
Kada ovlašćeno lice Prodavca, odnosno Komisija za reklamacije utvrdi da je istekao rok za reklamaciju ili da reklamacija nije opravdana, o tome obaveštava potrošača dostavljanjem pisanog odgovora na reklamaciju u kome se jasno navode razlozi neprihvatanja reklamacije i usmenim obaveštavanjem o odgovoru. Ovlašćeno lice Prodavca, odnosno Komisija dužni su da potrošača sveobuhvatno obaveste o mogućnosti rešavanja spora vansudskim putem, kao i o nadležnim telima za vansudsko rešavanje potrošačkih sporova.
Potrošaču se dostavlja i roba koja je bila predmet reklamacije.
Ovlašćeno lice Prodavca, odnosno Komisija za reklamacije ovlašćeni su da ne prihvate reklamaciju potrošača kada utvrde da je nedostatak na robi nastao krivicom potrošača, uključujući nastanak nedostatka usled nepridržavanja zahteva iz deklaracije, odnosno uputstva za upotrebu i održavanje.
Nemogućnost potrošača da dostavi Prodavcu ambalažu robe ne može biti razlog za odbijanje otklanjanja nesaobraznosti.
Ako potrošač nakon kontakta telefonom ili elektronskom poštomili ličnog kontakta u roku od pet radnih dana odbije da primi robu za koju reklamacija nije prihvaćena, ovlašćeno lice Prodavca, odnosno Komisija za reklamacije će preporučenom poštom dostaviti robu na kućnu adresu potrošača.
Ispunjenje zahteva i produženje roka
Član 17
Prodavac postupa u skladu sa odlukom, predlogom i rokom zarešavanje reklamacije, ukoliko je dobio prethodnu saglasnost potrošača.
Ukoliko Prodavac iz objektivnih razloga nije u mogućnosti da udovolji zahtevu potrošača u roku koji je dogovoren, dužan je da o produžavanju roka za rešavanje reklamacije obavesti potrošača i navede rok u kome će je rešiti, kao i da dobije njegovu saglasnost, što evidentira u evidenciji primljenih reklamacija.
Produžavanje roka za rešavanje reklamacija moguće je samojednom.
Reklamacija posle isteka zakonskog roka
Član 18
Posle isteka zakonskog roka saobraznosti robe (2 godine), potrošač je sam odgovoran za slanje robe na servis. U tom slučaju samo on snosi troškove slanja i primanja robe i troškove popravke. Spisak servisa isporučuje se zajedno sa dokumentacijom koja ide uz robu a pojedini proizvođači daju samo podatke o centralnom ovlašćenom servisu koji kupca dalje preusmerava na njemu najbliži ovlašćeni servis. Prodavac će rado izaći u susret potrošačima i pomoći im oko informacija o dostupnim servisima posle isteka zakonskog perioda saobraznosti.
Troškovi reklamacije
Član 19
Troškove koji nastanu po osnovu reklamacije snosi Prodavac.
Dostavljanje rešenih reklamacija nadležnoj službi
Član 20
Rešene reklamacije dostavljaju se sa odgovarajućim razduženjimai drugom pripadajućom dokumentacijom prodajnom objektu i službizaduženoj za knjigovodstvo i računovodstvo.
V. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Objavljivanje i dostavljanje ovog pravilnika
Član 21
Ovaj pravilnik, kao i njegove izmene i dopune objavljuju se i na internet stranici Prodavca i dostavljaju u sve prodajne objekte Prodavca.
Stupanje na snagu
Član 22
Ovaj pravilnik stupa na snagu 01.01.2021. godine.
U Šapcu ,dana 01.01.2021. godine
Kontakt za reklamacije: 065/629-86-46, reklamacije@kupideo.com